سایت مرجع نخبگان و مخترعین غرب ایران

پل ارتباطی نخبگان، مخترعین و مبتکرین و اطلاع رسانی آخرین اخبار مربوطه

خبر آمد خبری در راه است*سرخوش آن دل که از آن آگاه است

خبر خوشحال کننده ای ویژه مخترعین و مبتکرین کرمانشاهی که پیش از این قول آن را داده بودیم را به اطلاع شما عزیزان میرسانیم.

پس از تحقیقات بسیار به این نتیجه رسیدیم که بزرگترین و اساسی ترین نیاز و خواسته هر مخترع و مبتکری "تجاری سازی و تولید انبوه اختراع و ابتکارش" میباشد. پس از رایزنی با ادارات و ارگانهای گوناگون متوجه شدیم تقریباً هیچ مرجعی جهت تحقق این خواسته وجود ندارد که بتواند در این فاز بودجه یا امکانات مناسبی در اختیار مبتکرین و مخترعین عزیز قرار دهد. از این رو به اطلاع دوستان خویش میرسانیم مرجع مخترعین غرب ایران به عنوان خدمتگزار کوچک مخترعین عزیز موفق به یافتن مسیری مناسب جهت دستیابی به هدف فوق گردید.

پس رایزنی ها و برگزاری جلسات متعدد "بنیاد توسعه کارآفرینی و تعاون استان کرمانشاه" آمادگی خویش را جهت هر گونه همکاری با مخترعین استان از جمله کمک به تجاری سازی اختراعات ایشان و سرمایه گزاری در تولید انبوه و عقد قراردادها و تفاهم نامه های لازم با این عزیز را اعلام داشت.

از این پس مخترعین و مبتکرین عزیز که قصد تجاری سازی و تولید انبوه اختراعشان را داشته و به دنبال سرمایه گزاری مناسب هستند میتوانند با هماهنگی قبلی در جلسه کارگروه مربوطه شرکت و پس از آن رسماً همکاری خویش را با این بنیاد آغاز نمایند.

خواهشمند است جهت اعلام آمادگی و نیاز خویش در قسمت نظر بدهید  همین پست مشخصات کامل ، شماره های تماس و عنوان اختراع یا ابتکار خویش را درج نموده و منتظر تماس ما باشید. بدیهیست اختراعات بر اساس تاریخ اعلام نیاز مخترع جهت بررسی در شورا و کمیته مربوطه اولویت بندی خواهد شد.

همواره تمام تلاش ، توانایی و ابتکار خویش را جهت دستیابی جوانان مستعد استانمان به موفقیت های عالی به کار خواهیم بست حتی اگر کوته نظرانی مانع آن باشند – مرجع مخترعین و مبتکرین غرب ایران - ناصر گلی

+ نوشته شده در  یکشنبه سی و یکم شهریور ۱۳۸۷ساعت   توسط قباد احمدی  | 

ایران به عضویت سازمان بین المللی ثبت پتنت درآمد

مدیر جدید مالکیت فکری پارک فناوری دانشگاه تهران از موافقت مجلس برای پیوستن ایران به سازمان بین المللی ثبت پتنت (PCT) خبر داد.
دکتر بهزاد مشیری امروز در مراسم معارفه خود با بیان این خبر افزود: مجلس شورای اسلامی طرح پیوستن ایران به سازمان بین المللی ثبت پتنت را تصویب کرده که به موجب این مصوبه ایران و کشورهای عضو از نوآوری ها و اختراعات با تدوین قوانین و مقرراتی حفظ و حراست می کنند.
وی با بیان اینکه در این سازمان بیش از 140 کشور دنیا عضویت دارند، اضافه کرد: برای اجرایی کردن مقررات این سازمان از سوی وزارت دادگستری "شورای عالی مالکیت فکری" ایجاد شد که دانشگاه تهران نیز در این شورا عضویت دارد.
مشیری تاکید کرد: درصدد هستیم تا از طریق این شورا با تدوین مواد قانونی مالکیت فکری و آیین نامه های حفظ و حراست از ایده ها را اجرایی کنیم.
به گفته مدیر جدید مالکیت فکری پارک فناوری دانشگاه تهران مصوبه مجلس قرار است در 6 ماهه دوم سال 87 اجرایی شود.
+ نوشته شده در  یکشنبه سی و یکم شهریور ۱۳۸۷ساعت   توسط قباد احمدی  | 

مبتكر ايلامي ويلچر همه كاره براي معلولان و جانبازان ساخت

معاون توانبخشي بهزيستي استان ايلام گفت: يك مبتكر در اين استان موفق به طراحي و ساخت ويلچر همهكاره براي معلولان و جانبازان شده است.
«ملوس نادري» در گفتگو با ايرنا افزود: اين ويلچر كارايي عبور از پله ها و پرش از شيارها به ارتفاع 50 سانتي متر را دارد.وي گفت: وزن اين ويلچر 120 كيلوگرم است و سازنده آن در تلاش است كه آنرا به كمتر از 30 كيلوگرم برساند.وي اضافه كرد: سرعت اين ويلچر40 كيلومتر در ساعت است و در اداره ثبت شركتها و مالكيتهاي صنعتي به ثبت رسيده است.
نادري گفت: اين ويلچر توسط محمدرضا ميرزاده از مخترعان جوان اين استان ساخته شده است.11 هزار معلول و حدود 10 هزار جانباز در استان ايلام وجود دارد.

بسیار خوشحال و خرسندیم که منطقه غرب ایران، منطقه ای که همه ما تعصبش را میکشیم و همواره منتظر شنیدن اخبار افتخار آفرینی های جوانان پر تلاش و خستگی ناپذیرش هستیم با ثبت افتخاری نو بار دیگر امید و امیدواری به آینده روشن پیش رو را برای همه ما پررنگ تر نمود. مرجع مخترعین غرب ایران ثبت این اختراع را به آقای محمدرضا میرزاده و خانواده محترمش تبریک گفته و این آرزو را دارد که هرچه زودتر با تولید انبوه آن در کشور تحول عظیم و مثبتی در زندگی معلولین و جانبازان عزیز میهنمان حاصل شود. انشاالله - ناصر گلی

+ نوشته شده در  یکشنبه سی و یکم شهریور ۱۳۸۷ساعت   توسط قباد احمدی  | 

تلفن همراه بعد از اسلحه، بدترين اختراع جهان است

مريم يارقلي-وقتي مبتکران بزرگ دنيا جديدترين اختراعات خود را براي راحتي انسان بوجود مي آوردند شايد فکرش را هم نمي کردند روزي انسان هزاره سوم به دنبال چاره جويي براي رفع خطرات اين اختراعات و وسايل نوين ارتباطي باشد وسايلي که در درجه اول دنياي مجازي را براي انسان به ارمغان آورد دنيايي که او را در ميان هزاران کاربر و مشترک قرار داد و حريم خصوصي اش را براي هميشه به فراموشي سپرد. افزايش توليد وسايل نوين ارتباطي و در نهايت سهولت دسترسي سبب شد گروههاي کثيري از افراد جامعه با سنين مختلف در اين دنياي مجازي راه پيدا کنند بطوري که در قرن بيست و يکم داشتن تلفن همراه يک کودک 6 ساله براي کسي تعجب برانگيز نيست...


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه سی و یکم شهریور ۱۳۸۷ساعت   توسط قباد احمدی  | 

کسب مقام سومي براي تيم اعزامي ايران به مسابقات بين المللي مخترعان کرواسي

به گزارش واحد مرکزي خبر از سارايوو، تيم اعزامي فدراسيون مخترعان کشورمان که با 17 اختراع در مسابقات و نمايشگاه بين المللي اختراعات کرواسي شرکت کرده بود، موفق به کسب 3 مدال طلا، 5 مدال نقره، 4 مدال برنز و 4 جايزه ويژه (یعنی جمعاً ۱۱ مدال و ۳ جایزه ویژه) و کسب مقام سوم اين دوره از مسابقات شد.
اين مسابقات با حضور19 کشور از جمله استراليا، اوکراين، روسيه، کرواسي، مجارستان، لهستان، ايران، بوسني، روماني، اسلووني و مقدونيه از تاريخ 25 شهريورماه به مدت 5 روز در شهر زاگرب برگزار شد.
در اين مسابقات ، خانم حاجي حسيني، برگزيده بيست و يکمين جشنواره بين المللي خوارزمي در اين مسابقات موفق به کسب مدال طلا و جايزه ويژه کشور استراليا شد.
همچنين ضياء و شاهين گوانجي از دانشگاه آزاد اسلامي واحد خوراسگان ، مدال طلا و جايزه ويژه کشور لهستان ، کورش دهقان نژاد مدال طلا و شاهين زوارقي جايزه ويژه وزارت علوم کشور روماني را از آن خود کردند.
اين نمايشگاه با حضور استپان مسيچ ، رئيس جمهور و تعدادي از وزرا و همچنين دبيرکل فدراسيون جهاني مخترعين افتتاح شد و مسيچ و هيات همراه به مدت 15 دقيقه در غرفه ايران با مخترعين و پژوهشگران ايراني در زمينه طرح هاي ارائه شده به گفتگو پرداخت.

+ نوشته شده در  یکشنبه سی و یکم شهریور ۱۳۸۷ساعت   توسط قباد احمدی  | 

افزايش 70 درصدي اختراعات ثبت‌شده تا تیرماه!!!

 سازمان ثبت اسناد و املاك كشور خبر داد: اختراعات ثبت شده در چهار ماهه اول سالجاري تعداد 3 هزار و 530 فقره بوده كه در مقايسه با مدت مشابه سال قبل 70 درصد  افزایش را نشان می دهند.

با این حساب در سال جاری در هر روز حدوداً ۳۰ اختراع در کشور به ثبت رسیده است. حال چه تعداد از این اختراعات تجاری سازی شده و یا مورد حمایت دستگاههای مختلف قرار گرفته است ، الله اعلم.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و نهم شهریور ۱۳۸۷ساعت   توسط قباد احمدی  | 

دانشگاه رازی؛ قدیمی ترین دانشگاه کرمانشاه

دانشگاه رازی؛ قدیمی ترین دانشگاه کرمانشاهبه گزارش خبرگزاری ایسنا - کرمانشاه:

کسب مقام اول در بین کلیه دانشگاه ها و موسسات علمی پژوهشی کشور از لحاظ شاخص های اساسی علم در سال 2006، کسب مقام سوم در بین کلیه دانشگاه های کشورهای اسلامی از لحاظ شاخص های علمی در سال 2006، کسب مقام سوم جهان توسط تیم روباتیک دانشگاه و قرار گرفتن در بین 10 دانشگاه برتر کشور به لحاظ  تولید مقالات بین المللی ISI و ثبت اختراعات و کتب تالیفی و ترجمه ای از دستاوردهای مهم این دانشگاه در سالهای اخیر می باشد. دانشگاهی که در بهمن ماه سال 1351 با تاسیس دانشکده علوم و پذیرش 200 دانشجو در چهار رشته (شیمی، فیزیک، ریاضی و زیست شناسی) بنای آن در استان کرمانشاه پایه ریزی گردید...


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هشتم شهریور ۱۳۸۷ساعت   توسط قباد احمدی  | 

معلم لرستاني مدار هوشمند چراغهاي اتومبيل اختراع كرد

"سعيد نورعلي" كارشناس مهندسي كنترل و مربي برق صنعتي مركز كوهدشت موفق شد مدار هوشمند چراغهاي اتومبيل اختراع كند.وي چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ايرنا اظهار داشت: همه ساله تصادفات رانندگي باعث مرگ عده اي از هموطنان مي شود و خسارات جاني و مالي بسياري بر جاي مي گذارد.
وي افزود: بخش عظيمي از اين تصادفات به دليل رعايت نكردن نوربالا و نورپايين هنگام رانندگي و نبود ديد كافي رانندگان است.
وي با اشاره به هزينه اندك براي ساخت اين سيستم اظهار داشت: اين سامانه در مواقع ضروري بسيار هوشمندانه عمل مي كند و عكس العمل لازم را در سطح شهر و جاده هاي برون شهري انجام مي دهد.
نورعلي در خصوص ساخت و طراحي مدار هوشمند يادآورشد: طراحي اوليه دستگاه به مدت سه ماه به طول انجاميد.

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هشتم شهریور ۱۳۸۷ساعت   توسط قباد احمدی  | 

دانش آموخته صنعتی شریف در میان 35 مخترع جوان برتر دنیا

فریناز کوشانفر فریناز کوشانفر استادیار ایرانی و محقق برجسته مهندسی رایانه و برق دانشگاه رایس آمریکا که چندی پیش با ارائه فناوری نوینی صنعت تراشه سازی جهان را با انقلابی تاریخی روبرو کرده بود، از سوی نشریه علمی ام . آی . تی تکنولوژی ریویو به عنوان یکی از 35 مخترع برتر جوان دنیا برگزیده شده است.
کوشانفر روشی را ارائه کرده است که طی آن مدارات یکپارچه میکروالکترونیکی می تواند به گونه ای قابل توجه و بر اساس اهداف مورد استفاده کاربر هویت خود را تغییر دهند.
به گفته محققان تراشه های ساخت این محقق ایرانی کاربردهای بسیار گسترده ای در صنایعی همچون طراحی و تولید پخش کننده های چند رسانه ای خواهد داشت.
با استفاده از این فناوری نوین طراحان میکرو تراشه ها می توانند با سرقت های سخت افزاری به مقابله جدی بپردازند.
این در حالی است که این مشکل فزاینده هم اکنون هزینه های چند میلیارد دلاری برای سازندگان تراشه ها به همراه می آورد.
در همین خصوص دیوید لی بورن رئیس دانشگاه رایس گفت: با وجودی که دکتر کوشانفر تنها دو سال است که در این دانشگاه حضور دارد اما خود را به عنوان یک رهبر برجسته در عرصه فناوری تراشه معرفی کرده است.
وی افزود: دستاورد ارجمند وی رایانه های موجود در سراسر جهان را برای کاربرانشان امن تر خواهد کرد.
فریناز کوشانفر در سال 1998 از دانشگاه صنعتی شریف در رشته مهندسی الکترونیک موفق به اخذ مدرک لیسانس شده و پس از آن برای ادامه تحقیقات و تحصیلات خود راهی آمریکا شد. که ما نیز به نوبه خویش این افتخار بزرگ را به وی تبریک می گوییم.

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هشتم شهریور ۱۳۸۷ساعت   توسط قباد احمدی  | 

امام جمعه كرمانشاه: جوانان بنيه و سرمايه‌هاي اصلي هر كشوري هستند

خبرگزاري فارس: نماينده ولي فقيه در استان و امام جمعه كرمانشاه گفت: جوانان بنيه و سرمايه‌هاي اصلي هر كشوري هستند و بايد براي آنان برنامه ريزي داشته باشيم.
وي تصريح كرد: اگر همه دستگاه هاي اجرايي و آحاد مردم حامي و هدايتگر جوانان باشند و زمينه‌هاي پيشروي و شكوفا كردن استعدادهاي آنان را فراهم كنند هيچ احدي قادر به تخريب و تحقير ايران نخواهد شد.
علما در پايان اظهار اميدواري كرد مسئولان با رفع مشكلات اقتصادي و اجتماعي جوانان، آنان را به آينده‌اي روشن و پر افتخار اميدوار كنند.

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هشتم شهریور ۱۳۸۷ساعت   توسط قباد احمدی  | 

غفوري: هديه تمام مسوولان استان به جوانان، خدمت صادقانه و مايه گذاشتن از عمر خود است

مجيد غفوري " در جمعی از جوانان کرمانشاه اظهار داشت: هديه تمام مسوولان استان به جوانان، خدمت صادقانه و مايه گذاشتن از عمر خود براي آنان در اين راه است.

استاندار كرمانشاه، تاسيس فرهنگسراي جوان در ميدان جليلي كرمانشاه و در اختيار گذاشتن آن براي جوانان را ديگر هديه مسوولان به جوانان كرمانشاهي عنوان كرد.

مجيد غفوري افزود : نخبه چكيده‌اي از توانمندي‌ها و استعدادهاي جامعه است كه در يك فرد خاص ظهور مي‌كند و مورد تحسين ديگران قرار مي‌گيرد. الحمدالله جوانان ما جواناني باروحيه، خلاق، مبتكر، شكوفا و تلاشگر هستند و همين امر موجب رشد و تعالي جامعه خواهد بود.

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هشتم شهریور ۱۳۸۷ساعت   توسط قباد احمدی  | 

نمايشگاه نوآوري و اختراعات معلولان گشايش يافت

نمايشگاه نوآوري و اختراعات معلولان گشايش يافت در حاشيه برگزاري سيزدهمين دوره پارالمپيك، نمايشگاه وسائل نوآوري و اختراعات معلولان گشايش يافت.

به گزارش خبرگزاري فارس، در اين نمايشگاه كه به معرفي دستگاه هاي توليدي شركت هاي چيني براي كمك به حال معلولان راه اندازي شده، وسائل ويژه اي جلب توجه مي كنند. از جمله آنها دوچرخه اي است كه ويلچري به آن متصل بوده و فردي كه سوار دوچرخه مي شود، مي تواند ديگري را كه سوار بر ويلچر است با خود حمل كند. اين دوچرخه ابتكار يك مرد مسن اهل پكن به نام ژوفاي است كه پسري معلول و نشسته بر ويلچر دارد. او براي سهولت در رفت و آمد دست به اين ابتكار زده است.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و ششم شهریور ۱۳۸۷ساعت   توسط قباد احمدی  | 

اختراع ريزتراشه اي كه شارژ تلفن همراه را تا هفته ها به تعويق مي اندازد

ختراع ريزتراشه اي كه شارژ تلفن همراه را تا هفته ها به تعويق مي اندازدمحققان دانشگاه ام آي تي ريزتراشه اي را اختراع كرده اند كه با استفاده از آن در تلفن همراه براي مدت طولاني نياز به شارژ كردن دستگاه نيست.به نقل از روزنامه گاردين اين ريزتراشه كه در ماه جاري ميلادي به جهان معرفي خواهد شد مصرف انرژي را در وسايل برقي و تلفن همراه تا 10 برابر كاهش مي هد.
"دنيز باس" كه سرپرستي اين تيم تحقيقاتي را بر عهده دارد در اين خصوص گفت: ما قصد داريم در كوتاه ترين زمان ممكن اين ريزتراشه كم ولتاژ به توليد انبوه و صنعتي برسد چرا كه استفاده از آن تحولي در استفاده از وسايل الكترونيكي ايجاد خواهد كرد.
وي گفت در اين پروژه دو ساله تراشه اي اختراع شده است كه به جاي استفاده از 1 ولت انرژي كه در حال حاضر كم ترين استفاده ولتاژ در پردازنده هاست تنها 0.3 ولت انرژي مصرف مي كند كه در اين حالت نسبت به مصرف انرژي دستگاه براي روزها و شايد هفته نيازي به شارژ دستگاه نباشد.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و ششم شهریور ۱۳۸۷ساعت   توسط قباد احمدی  | 

عرضه کوچکترین ویدیو پروژکتور جهان

عرضه کوچکترین ویدیو پروژکتور جهان
شرکت 3
M موفق به تولید ویدیو پروژکتور کوچک و قابل حملی شده است که قابلیت اتصال به انواع دستگاههای تصویری الکترونیکی را داراست.
شرکت 3M به زودی ویدیو پروژکتورهای کوچکی را ارائه خواهد کرد که قابل حمل بوده و قابلیت پخش عکسهای دیجیتال، فایلهای پاورپوینت و فایلهای ویدیویی را خواهد داشت. این دستگاه کوچک MPro110 نام داشته و به گفته شرکت 3M می توان با اتصال آن به دستگاه پخش ویدیویی، تصاویر را با پهنای 11 اینچ بر روی سطوح مختلف منعکس کرده که مسلما در فضای تاریک کیفیت آن افزایش خواهد یافت. این دستگاه همچنین قابلیت اتصال به لپ تاپ، دوربینهای دیجیتال، آی پاد و دیگر وسایل قابل حمل تصویری الکترونیکی را خواهد داشت. بر اساس گزارش یو اس ای تودی، شرکت 3M قصد دارد محصول جدید خود را به صورت رسمی در هفته های آینده معرفی کرده و با قیمت 359 دلار به فروش برساند.
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و ششم شهریور ۱۳۸۷ساعت   توسط قباد احمدی  | 

کیوسکهای ویژه پاسخگویی به ارباب رجوع توسط محقق کشورمان تولید شد

کیوسکهای ویژه پاسخگویی به ارباب رجوع
پژوهشگران کشور با استفاده از فناوری نوین اطلاعات موفق به طراحی و تولید کیوسک های اطلاع رسانی شدند که با نصب در سازمانها می توان بدون مراجعه به فرد خاصی اطلاعات لازم را دریافت کرد.
مهندس حمید رضا کاویانی مجری طرح در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه کیوسکهای اطلاع رسانی به منظور خدمت رسانی و اطلاع رسانی بهتر به مردم طراحی و تولید شد، گفت: در سازمانهایی که مراجعان زیادی دارند با نصب این کیوسکها می توان به طور مستقیم اطلاعات مورد نیاز را دریافت کرد. 
وی با تاکید بر اینکه فناوری استفاده از کیوسکها نوین است، گفت: استفاده همه گیر این فناوری نیاز به زمان دارد تا فرهنگ استفاده از این فناوری در کشور ایجاد شود.

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و ششم شهریور ۱۳۸۷ساعت   توسط قباد احمدی  | 

ایرانی ها مخترع اولین عینک بوده اند

ایرانی ها مخترع اولین عینک بوده اندبر پایه کاوش هایی که در سال 1341 در یانیک تپه آذربایجان انجام شده شی استخوانی شبیه عینک متعلق به 3500 سال قبل ازمیلاد یافت گردید که با تلاش متخصصان مینایی سنجی اثبات شد که آن شی ، کاربرد عینک را داشته است .

دکتر اسکویی پژوهشگر و عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی گفت : بعد از مطالعه کتاب تاریخچه باستان شناسی نوشته دکتر غلامرضا معصومی که در آن اشاره به کشف شی استخوانی و عینک شکل دکتر سرافراز در سال 1341 یانیک تپه آذربایجان داشت تصمیم به اثبات کردن عینک بودن این شی گرفته شد چرا که با مطالعه کتاب تاریخچه باستان شناسی مشخص گردید باستان شناسان غربی شی کشف شده را یک شی خرافی که همراه با مرگان دفن می کنند معرفی کرده اند.
لذا بعد از انجام تحقیقات بسیار ثابت شده این شی استخوانی که متعلق به 3500 سال قبل از میلاد است عینک بوده است. بنابراین تحقیقات می توان گفت که ایرانیان 3500 سال قبل از میلاد مخترعان عینک بوده اند .

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و پنجم شهریور ۱۳۸۷ساعت   توسط قباد احمدی  | 

سمند جوانان به بازار مى آيد

سمند جوانان به بازار مى آيدسمند جوانان با هدف توسعه و تقويت برند ملى ايران و پاسخگويى به نياز قشر جوان در كشور توليد مى شود. به گزارش برنا،منوچهر منطقى مدير عامل گروه صنعتى ايران خودرو گفت: اين خودرو كه با استفاده از نظرات جوانان و توسط مهندسين مركز طراحى و توسعه محصولات جديد طراحى شده است در سال آينده به بازارعرضه خواهد شد.منطقى با اشاره به ويژگيهاى سمند جوانان اظهار داشت: قدرت ۱۳۰ اسب بخار و كاهش ۵ درصدى مصرف سوخت از عمده ويژگيهاى اين خودرو است.مدير عامل گروه صنعتى ايران خودرو اظهار داشت: ترمزضد قفل، سيستم تعليق و صندلى هاى اسپرت ركاپ هاى جديد، تزئينات داخلى تمام چرم، سيستم صوتى حرفه اى ، كمك فنر هاى جديد و غيره از ديگر ويژگيهاى سمند جوانان است.وى هدف از توليد اين خودرو را توسعه و تقويت برند ملى ايران دانست و افزود: به طور قطع توليد اين خودرو گامى در جهت حفظ سهم بازار خودروى سمند در كشور محسوب مى شود.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و پنجم شهریور ۱۳۸۷ساعت   توسط قباد احمدی  | 

تهیه تصویر اتم توسط محققان ایرانی

محققان ایرانی با ساخت میکروسکوپ الکترونیکی روبشی موفق به تهیه تصویر اتم‌ها شدند.
رضا صابر مجری طرح ساخت میکروسکوپ الکترونیکی روبشی گفت: بشر تا قبل از ساخت این سیستم تصویری از اتم‌ها در دست نداشت. تنها به صورت شبیه‌سازی اتم‌ها را می‌شناختیم با استفاده از این سیستم دانشمندان توانستند از اتم‌ها تصویربرداری کنند و همچنین دانشمندان با کمک این سیستم توانستند اتم‌ها را جابه‌جا کنند.

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و پنجم شهریور ۱۳۸۷ساعت   توسط قباد احمدی  | 

ابداع خودروی پرنده راه حلی برای مشکل ترافیک

ابداع خودروی پرنده راه حلی برای مشکل ترافیک
شرکت بین المللی "مولر" اعلام کرد خودرویی هیبریدی پرنده طراحی کرده است.
این خودروی پرندۀ دو صندلی به شکل فراری 599 GTB به همراه بال هایی طراحی شده است و ادعا شده که قادر است به صورت عمودی از ترافیک های سنگین بلند شده و با سرعت بیش از 150 مایل در ساعت برای مدت زمان اندکی (حدود 15 دقیقه) پرواز کند. این خودروی پرنده روی زمین عملکردی بسیار شبیه به  خودروی الکتریکی هیبرید پلاگ این (PHEV) دارد و از یکی از هشت موتور روتاپاوری خودرو برای تولید انرژی الکتریکی مورد نیاز برای رانندگی بیش از 40 مایل استفاده می کند.

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و پنجم شهریور ۱۳۸۷ساعت   توسط قباد احمدی  | 

خبر آمد، خبری در راه است

منتظر بمانید...

بزودی خبر خوشحال کننده ای ویژه مخترعین و مبتکرین کرمانشاهی در سایت مرجع مخترعین غرب ایران درج خواهد گردید که امیدواریم به واسطه آن دریچه هایی نو و امیدوار کننده در جهت شکوفایی و رشد هرچه بیشتر به سوی نوآوران این استان مستعد و جوانان توانمند آن گشوده شود.

منتظر بمانید...

+ نوشته شده در  جمعه بیست و دوم شهریور ۱۳۸۷ساعت   توسط قباد احمدی  | 

ایرانی های موفق در سراسر دنیا

اگر مایلید با چهره برخی ایرانیان موفق در سراسر دنیا همچون پروفسور لطفي زاده، پروفسور مجيد سميعي، پير اميديار، پروفسور علي جوان، انوشه انصاري، اميد کردستاني و... آشنا شده و از سوابق و فعالیت های ایشان مطلع گردید می توانید به ادامه همین مطلب مراجعه نمایید...


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و یکم شهریور ۱۳۸۷ساعت   توسط قباد احمدی  | 

دستگاه تست مواد دندان مصنوعي در كشور ساخته شد

علي بهار جاه، سازنده دستگاه ترموسيكلينك با قابليت تست مواد دندان مصنوعي اظهار كرد: اين دستگاه كه به سفارش دانشكده دندانپزشكي يكي از دانشگاه‌هاي كشور طراحي و ساخته شده با هزينه‌اي حدود دو ميليون و 300 هزار تومان ساخته شده در حالي كه نمونه هاي مشابه خارجي تا 47 ميليون تومان قيمت دارند .

گفتني است، مهندس بهارجاه نمونه‌هاي ديگري از دستگاه‌ها و قطعات فيزيوتراپي و آزمايشگاهي از جمله كيسه آب گرم ديجيتال قابل برنامه‌ريزي TENS ديجيتال، ليزر محرك نرون‌هاي حسي حركتي، كمربند و تجهيزات فيزيوتراپي و لاغري و محرك گلبول‌هاي قرمز خون را نيز طراحي و توليد كرده است.

مرجع مخترعین غرب ایران به نمایندگی از مخترعان عزیز غرب کشور افتخارات دستیابی به نوآوری های فوق را به دوست خوبمان آقای علي بهار جاه تبریک گفته و برای او و تمام مخترعین و مبتکرین نواندیش ایران، آرزوی توفیق روز افزون دارد.

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و یکم شهریور ۱۳۸۷ساعت   توسط قباد احمدی  | 

نمایشگر تصاویر شش بعدی هم تولید شد

محققان MIT موفق به تولید نمایشگری شدند که قابلیت پخش شش بعدی تصاویر را دارد و تصاویری کاملا واقعی را خلق می کند.شیوه اولیه این تکنولوژی مانند شیوه ای است که در کارت پستالهای سه بعدی رایج استفاده می شود. به این معنی که در این کارتها از یک سری از خطوط برجسته و همسو برای ساختن عدسی‌های کوچکی استفاده می شود که می تواند تصاویر مختلف را در زوایای عمودی و افقی نشان دهد و همین امر باعث متحرک جلوه دادن تصاویر در صورت حرکت دادن کارت می شود.
با این وجود محققان در تکنولوژی شش بعدی سازی به جای استفاده از خطوط همسو برای ساختن تصویر از مربعهایی در ساخت عدسی سود جستند که در یک زمان تصاویری مختلف را در زوایای افقی و عمودی ایجاد می کند.به گفته این محققان این تکنولوژی تصویر بسیار واقعی را ایجاد کرده که تشخیص آن از جسم مشابهی که در کنار تصویر قرار گرفته است بسیار مشکل بوده و تنها در صورت عبور نور لحظه ای و پر قدرت از میان آن می توان تفاوت تصویر و جسم را مشخص کرد زیرا نور تنها از تصویر عبور خواهد کرد.
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و یکم شهریور ۱۳۸۷ساعت   توسط قباد احمدی  | 

100 میلیون تومان اعتبار برای ثبت اختراع در خارج از کشور

رییس سازمان پژوهش های علمی و صنعتی کشور گفت: برای ثبت اختراع در خارج از کشور 100 میلیون تومان در نظر گرفته شده است که به طور متوسط هر پتنت 30 میلیون تومان هزینه دارد.

به گزارش روز دوشنبه خبرنگار گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران "ایسکانیوز"، دکتر حسین رحیمی در یک نشست خبری و درجمع خبرنگاران گفت: در کنار راه اندازی سایت فن بازار، دبیرخانه ای به منظور به نمایش قرار دادن توانایی های تولیدی تولید کنندگان ایجاد شده است.
وی با اشاره به این که ضمانت های اجرایی انجام یک طرح از سوی پژوهشگران در زمان مشخص از مهمترین گریزگاه های دستگاه ها است، درخصوص مقایسه آمار ثبت اختراع کشورمان با سایر کشورها گفت: ژاپن سالانه 100 هزار اختراع را به ثبت می کند در حالی که کشورمان سالانه زیر 8 هزار اختراع را به ثبت رسانده است.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و یکم شهریور ۱۳۸۷ساعت   توسط قباد احمدی  | 

در هر 24 ساعت؛ لپ تاپ جدید HP تنها یکبار به شارژ احتیاج دارد

منبع: WinBeta.Netشرکت HP نوت‌بوک جدیدی را معرفی نموده که ادعا می‌کند تنها با یکبار شارژ توانائی کار برای مدت 24 ساعت را دارد.
دستگاه جدید EliteBook 6930p نام داشته و در ساخت آن از درایو SSD به همراه باتری‌های پرقدرت HP استفاده شده است. این شرکت می‌گوید استفاده از صفحه نمایش جدید Illumi-Lite LED در این نوت‌بوک موجب می‌گردد تا عمر باتری در مقایسه با بکارگیری صفحه نمایش‌های قدیمی افزایش یابد.
مدیرعامل بخش تجارت جهانی نوت‌بوک این شرکت می‌گوید: "امکان استفاده از لپ‌تاپ در تمام طول روز موهبتی است که تنها آن دسته از افرادی که با چنین وضعیت‌هایی درگیر هستند قدر آن را می‌دانند.قیمت پایه این دستگاه 1199 دلار می‌باشد.

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و یکم شهریور ۱۳۸۷ساعت   توسط قباد احمدی  | 

دومين جشنواره اختراعات و ابتكارات ترافيكي برگزار مي‌شود

پليس راهنمايي و رانندگي ناجا در سال نوآوري و شكوفايي، دومين جشنواره اختراعات و ابتكارات ترافيكي را در نيمه دوم مهرماه 87 و همزمان با هفته ناجا با همكاري دبيرخانه جشنواره خوارزمي برگزار مي‌‌كند.
اهداف اين جشنواره عبارتند از:1) شناسايي مخترعين در حوزه ترافيكي 2) بهره‌گيري پليس راهنمايي و رانندگي از توان علمي و خلاقيت‌هاي موجود در كشور 3) برقراري ارتباط بين مخترعين و سازمان‌هاي مرتبط بهره‌بردار به منظور كاربردي و تجاري نمودن محصولات آنها 4) آشنا نمودن مخترعين با فعاليت‌هاي انجام شده در ساير بخش‌ها 5) فراهم نمودن فضاي رقابتي سالم علمي در بين مخترعين.
بر اساس اين گزارش، فن‌آوري اطلاعات در حوزه پليس ترافيك، سيستم‌هاي حمل‌ونقل هوشمند ، سيستم‌ها و تجهيزات كنترل ترافيك ، سيستم‌ها و تجهيزات ايمني خودرو و تجهيزات و علائم ايمني ، از جمله محورهاي اين جشنواره هستند.
مهلت ارسال طرح يا ثبت‌نام در جشنواره تا دهم مهرماه 87 است. به طرح‌هاي برتر علاوه بر تنديس جشنواره هداياي نفيسي اهدا خواهد شد.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیستم شهریور ۱۳۸۷ساعت   توسط قباد احمدی  | 

فراخوان جهت شرکت در بزرگترین و معتبرترین نمایشگاه اختراعات جهان در بریتانیا

با سلام و احترام

بدينوسيله از كليه مخترعين محترم جهت شركت در بیست ونهمین هماورد بین المللی اختراعات بریتانیا(لندن- کاخ الکساندر)  The british 29th international specialized exhibition & invention show دعوت به عمل مي آيد. لذا خواهشمند است جهت دريافت اطلاعات بيشتر و هماهنگي با مدير اجرايي و برنامه ريزي گروه نخبگان و نو آوري هاي استان كرمانشاه ، آقاي محمد مهدي نجفي  ( 09108011291  يا  09354230934) تماس حاصل فرماييد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیستم شهریور ۱۳۸۷ساعت   توسط قباد احمدی  | 

دو دانش آموز کرمانشاهی داروي گياهي درمان كننده زگيل و ميخچه توليد کردند

داروي گياهي درمان كننده زگيل و ميخچه توليد  کردنددو دانش پژوه كرمانشاهي، حسنا توحيد فر و شيما نعيمي دهباغي با تولید داروي گياهي درمان كننده زگيل و ميخچه به مرحله كشوري جشنواره جوان خوارزمي راه یافتند.
به گزارش خبر گزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه کرمانشاه، شيما نعيمي دهباغي در خصوص این دارو تولید شده  اظهار داشت : از ميان 83 1طرح ارائه شده در مرحله استاني جشنواره جوان خوارزمي هفت طرح به تهران ارسال شد كه در نهايت از ميان اين طرحها ، چهار طرح براي شركت در مسابقات كشوري بر گزيده شدند كه طرح دارويي ما با عنوان داروي گياهي درمان كننده ميخچه و زگيل جزء يكي از طرحهای برگزیده بود .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه نوزدهم شهریور ۱۳۸۷ساعت   توسط قباد احمدی  | 

خبرهاي جديد مهم و تازه از دفتر نمایندگی فدراسیون جهانی مخترعان

مخترعین عزیز میتوانید با کلیک بر روی تصویر مربوط به خبر مورد نظر متن کامل آن را مشاهده فرمایید.

 

 خبرهاي جديد

خبرهاي مهم

خبرهاي تازه

 

مخترعان ايراني جهت اعزام به  مسابقات المپياد اختراعات اكراين مشخص شدند.

دعوت رسمي رئيس مسابقات كرة جنوبي براي حضور  مخترعان ايراني در نمايشگاه اختراعات 2008 كره بطور رايگان در آذر ماه توسط دفتر نمايندگي فدراسيون مخترعان در ج.ا.ايران

ثبت نام  از مخترعان ايراني  جهت حضور در نمايشگاه بين المللي اختراعات سوئيس 2009 آغاز شد.

 

سه مخترع اعزامي توسط نمايندگي فدراسيون جهاني مخترعان در فينال مسابقات جام جهاني كامپيوتر براي دريافت 100000 دلار در كشور چين به مصاف حريفان خود ميروند.

آغاز ثبت نام براي عضويت در فدراسيون جهاني مخترعان با صدور كارت بين المللي براي مخترعين ايراني بصورت رايگان

ارائة اختراعات كشور ايران در  نمايشگاه اختراعات تايوان (رايگان)

 

 تهية و ساخت فيلم سينمايي از زندگي يك مخترع جوان كشور توسط موسسة پيام هاي تصويري به كارگرداني شكرالله ابراهيمي با همكاري دفتر فدراسيون مخترعان در ايران

ليست موسسات و سازمان هاي غير دولتي كشور ها، كه  در سازمان مالكيت هاي فكري ملل متحد عضو ناظر ميباشند.

معرفي مخترعان جوان  به صداو سيما و راديو  توسط دفتر نمايندگي فدراسيون در ايران در برنامه هاي( كولاك ، گام افتخار ، بوم سفيد ، كوانتوم ، واحد مركزي خبر ،باشگاه دانشمندان جوان)

 

عليرضا راستگار نمايندة دائم فدراسيون جهاني مخترعان در جمهوري اسلامي ايران:

نميتوان انتظار داشت وزارت علوم به همة مخترعان تسهيلات ارائه نمايد.تسهيلات بنياد ملي نخبگان از مخترعين كشور قابل تقدير است.

دكتر  سيد مهدي فخرايي معاون بنياد ملي نخبگان :

تسهيلات بنياد ملي نخبگان به مخترعان ايراني

دكتر جهانگيري معاون فناوري وزير علوم:

تنها جوايز ويژه اي كه از طرف سازمانهاي معتبر بين المللي همچون سازمان جهاني مالكيت فكري در نمايشگاههاي اخترعات به مخترعين اهدا مي شود از نظر ما داراي اعتبار علمي هستند.

 

مشكلات برگزيدگان جشنوارة جوان خوارزمي از نگاه خبرگزاري رسمي سازمان ملي جوانان

رايزني دفتر نمايندگي فدراسيون مخترعان در ج.ا.ايران براي برگزاري اولين المپياد جهاني اختراعات در ايران

ابتكار استاد ايراني براي هدايت صندلي چرخدار

 

افتتاح خانة نخبگان غرب استان تهران (كرج) با حضور مقامات شهري  در آسمان نماي كرج

آقاي فرانسيس گاري اهل استراليا كانديد رياست جديد سازمان مالكيتهاي فكري ملل متحد شد 

همايش بزرگ مخترعان در مشهد مقدس، توسط كاانون مخترعان ايران با حضور بيش از 2000 نفر  و با حمايت و  همكاري پارك علمي و فناوري مشهد و استانداري ،شهرداري ، سازمان ملي جوانان برگزار گرديد.

 

دبير كل فدراسيون جهاني مخترعان اعلام كرد :سال 2013 پايان اختراعات امروزي و ورود به عرصة اختراعات نانو تكنولوژي

 دانشمندان و مخترعان ايراني بايد به مقولة تحقيقات و  اختراعات نانو تكنولوژي بيشتر توجه نمايند.

جلسة فوق العاده  اعضاء دائم فدراسيون جهاني در مجارستان بمنظور برنامه ريزي براي جشن چهلمين سال تاسيس فدراسيون جهاني برگزار ميگردد

سازمان علمي كويت به دفتر نمايندگي فدراسيون مخترعان در ج.ا.ايران جهت حضور مخترعان ايراني در دومين مسابقات خاورميانه دعوت نامة رسمي ارسال نمود

 

اعزام بيش از 40 مخترع كشورمان به نمايشگاه بين المللي اختراعات آلمان  

اعزام بيش از 60 مخترع كشورمان به نمايشگاه و مسابقات چهاني اختراعات چين كه يش از 3000 مخترع از 50 كشور جهان در اين مسابقات حضور خواهند داشت.

اعزام 25 مخترع به ورشو و كسب 9 مدال در مسابقات اختراعات لهستان توسط تيم اعزامي فدراسيون مخترعين

 

ستاد حمايت از نخبگان شهرستان كرج با عضويت پنج رئيس دانشگاه تهران ،تربيت مدرس ،پيام نور ، هنر ، آزاد اسلامي وسه نفر از اعضاء شوراي شهر و شهردار ، فرماندار و  نمايندة فدراسيون مخترعين در ايران تشكيل شد .

تلفن هاي دفتر نمايندگي فدراسيون مخترعين در خدمات مخابراتي 118 كشور

در راستاي اجراي فرامين رهبر معظم  در سال نوآوري و شكوفايي به همت دفتر نمايندگي فدراسيون مخترعان در جمهوري اسلامي ايران صندوق حمايت از نخبگان   تاسيس گرديد

 

تجليل دانشجويان مخترع مدال آور دانشگاه آزاد اسلامي در مسابقات اختراعات سوئيس و كرة جنوبي توسط دكتر جاسبي رياست محترم دانشگاه  

اعزام 20 مخترع كشورمان به مسابقات اختراعات لهستان  با هزينة فدراسيون جهاني مخترعان

تقدير ازنمايندة فدراسيون مخترعان در جمهوري اسلامي ايران جناب آقاي عليرضا رستگار توسط كشور كرة جنوبي

 

تجليل دبير كل فدراسيون از كسب مقام اول توسط مخترعان زن كشورمان

تشكيل سازمان حمايت از مخترعان زن جهان زير نظر سازمان جهاني مالكيت فكري سازمان ملل متحد wipo و حضور خانم فاطمة هاشمي بعنوان نائب رئيس اين سازمان 

تقدير از بانوان مخترع اعزامي كشورمان در صحن مجلس شوراي اسلامي توسط دكتر حداد عادل رئيس مجلس شوراي اسلامي

 

تجليل از نمايندة دائم فدراسيون مخترعين  آقاي عليرضا راستگار در روز جهاني ماكيت معنوي 

روز جهاني ماكيت معنوي با حضور معاون محترم قوة قضائيه و تني چند از قضات عالي كشور و همچنين نمايندة فدراسيون مخترعين در ايران جناب آقاي رستگار در سالن همايش اتاق بازرگاني برگزار گرديد.

كسب مقام اول مسابقات جهاني مخترعان زن در كرة جنوبي توسط بانوان مخترع اعزامي دفتر فدراسيون مخترعين جمهوري اسلامي ايران

تاكيد سازمان ثبت اسناد كل كشور در خصوص اعتبار گواهي نامة ثبت اختراع و ..  در ديدار با رئيس فدراسيون جهاني مخترعين و نمايندة ايشان آقاي عليرضا راستگار

اطلاع رساني جشنوارة بين المللي خوارزمي توسط دفتر نمايندگي مخترعان در جمهوري اسلامي ايران  جناب آقاي عليرضا رستگار در مجامع بين المللي جهت حضور هر چه بيشتر مخترعان و دانشمندان جهان در اين جشنواره مهم علمي

اعطاء جايزة ويژة فدراسيون جهاني مخترعان در مراسم جشنوارة بين المللي خوارزمي توسط معاون اول محترم رئيس جمهور ، وزير علوم ، رئيس سازمان پژوهشها و نمايندة دائم فدراسيون مخترعان در ايران جناب آقاي عليرضا رستگار

+ نوشته شده در  سه شنبه نوزدهم شهریور ۱۳۸۷ساعت   توسط قباد احمدی  | 

ارزیابی اختراعات از ابتدای مهرماه آغاز می‌شود

ارزیابی اختراعات از ابتدای مهرماه آغاز می‌شود
معاون پژهشی بنیاد ملی نخبگان گفت: ارزیابی اختراعات برای حمایت از اختراعات علمی از اوایل مهر در بنیاد ملی نخبگان آغاز می‌شود. 
 هم اکنون برای حمایت و پشتیبانی از مخترعان و نوآوران در بنیاد ملی نخبگان آئین‌نامه‌ای تهیه شده و به توصیه هیئت امنای این بنیاد رسیده است در این آئین‌نامه نوع جوایز علمی و حمایت بنیاد نخبگان از برندگان جشنواره‌های علمی کشور مشخص شده است. بر اساس این آئین‌نامه اختراعاتی مورد حمایت و پشتیبانی قرار می‌گیرند که از لحاظ علمی نیز تأیید شوند و دارای نوآویر باشند و همچنین در این آئین‌نامه بودجه‌ای برای تسهیل روند تأئید اختراعات علمی پیش‌بینی شده است.
معاون پژوهشی بنیاد ملی نخبگان خاطرنشان کرد: ارزیابی اختراعات و شناسایی مخترعان از اوایل مهر‌ آغاز می‌شود و منابع حمایت از آنان تأمین شده است.
+ نوشته شده در  سه شنبه نوزدهم شهریور ۱۳۸۷ساعت   توسط قباد احمدی  | 

فراخوان جهت نمایشگاه اختراعات و نوآوری های بلژیک

با سلام و احترام

بدينوسيله از كليه مخترعين محترم جهت شركت در پنجاه و هفتمين دوره نمايشگاه ها و مسابقات ايده هاي نوآورانه بروكسل – بل‍ژيك  (INNOVA – BRUSELS)دعوت به عمل مي آيد. لذا خواهشمند است جهت دريافت اطلاعات بيشتر و هماهنگي با مدير اجرايي و برنامه ريزي گروه نخبگان و نو آوري هاي استان كرمانشاه ، آقاي محمد مهدي نجفي  ( 09108011291  يا  09354230934) تماس حاصل فرماييد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه سیزدهم شهریور ۱۳۸۷ساعت   توسط قباد احمدی  | 

نام تعاونی مسکن مخترعین کرمانشاه تایید شد

شرکت تعاونی مسکن انجمن مخترعین و مبتکرین زاگرس پس از اعلام نیاز تاسیس انجمنی جهت تامین مسکن مخترعین کرمانشاه و انجام مقدمات لازم پس از حدود نه ماه، امروز موفق شدیم تاییدیه نام شرکت تعاونی با نام شرکت تعاونی مسکن انجمن مخترعین و مبتکرین زاگرس را دریافت نماییم. امیدواریم بتوانیم با همکاری مخترعین عزیز کرمانشاهی زین پس گامی مثبت در جهت اهداف مورد توجه و تعریف شده تعاونی برداریم. انشاالله

لازم به ذکر است فعالیت جهت تاسیس این تعاونی از آذر ماه سال 86 آغاز شده و تا بحال مراحل زیر به همت هیئت موسس محترم و اعضای هیئت رئیسه به انجام رسیده است.

ثبت اولیه به همت هیئت موسس، افتتاح حساب بانکی و عضوگیری 24 نفر از مخترعین کرمانشاهی در مرحله اول، تشکیل اولین مجمع عمومی با شرکت اعضاء اولیه، رای گیری و انتخاب هیئت مدیره ، انتخاب مدیر عامل، انجام مراحل تشخیص هویت، ثبت نهایی شرکت تعاونی در اداره تعاون ، معرفی و انجام مراحل پایانی ثبت در اداره ثبت اسناد کرمانشاه.

+ نوشته شده در  سه شنبه دوازدهم شهریور ۱۳۸۷ساعت   توسط قباد احمدی  | 

دامنه حمايت از نخبگان کشور توسعه مى يابد

معاون علمى و فناورى رييس جمهورى اسلامى ايران با تاکيد به اينکه دامنه حمايت از نخبگان کشور گسترده مى شود، گفت که انتظار مى رود در دو سه سال آينده تعداد نخبگان مورد حمايت از سه هزار و دويست به ده هزار نفر برسد.
"صادق واعظ زاده" يکشنبه شب (10/06/87) در برنامه " نگاه يک " شبکه اول سيماى جمهورى اسلامى ايران تصريح کرد: وظيفه ما شناسايى و حمايت از نخبگان کشور در حوزه هاى مختلف از جمله قرآنى، مديريتى و فضلاى حوزه علميه است. وى خاطرنشان کرد: از نخبگان علمى و جوان شروع کرديم و در مرحله دوم نخبگان علمى غيرجوان را مورد توجه قرار داديم و اکنون درصدد توسعه دامنه حمايت از نخبگان کشور در حوزه هاى ديگر هستيم.
+ نوشته شده در  سه شنبه دوازدهم شهریور ۱۳۸۷ساعت   توسط قباد احمدی  | 

دانش‌آموزي مبتكر «الكترو عصاي نابينايان» را اختراع كرد

دانش‌آموزي مبتكر «الكترو عصاي نابينايان» را اختراع كرد امير پرهام پيرهادي عضو انجمن‌هاي اسلامي دانش‌آموزان دبيرستان علامه طباطبايي واحد ولنجك موفق به اختراع «الكترو عصاي نابينايان» شد.

اين عصا داراي حس‌گرهايي در 3 وجه مختلف است كه به نابينايان اين امكان را مي‌دهد تا با نزديك شدن به مانع او را از خطر احتمالي آگاه سازد. براي كاهش خطا در اين سيستم در قسمتي از عصا كه در مقابل پاي نابينايان قرار مي‌گيرد هيچ حس‌گري تعبيه نشده زيرا در هر قدم، امكان نزديك شدن پا به حس‌گر وجود دارد. اين حس‌گرها مي‌توانند موانعي را كه در حدود 50 سانتي‌متري از خود وجود دارد تشخيص داده و هشدار مربوطه را توسط گوشي به فرد نابينا انتقال دهد چراكه نابينايان عصا را در حدود 30 سانتي‌متري از خود حركت مي‌دهند و عصا نيز اعلام موانعي كه در 50 سانتي‌متري است را دارد در نتيجه نابينا از فاصله 80 سانتي‌متري متوجه آن خواهد شد. اين حس‌گرها در 3 وجه چپ، راست و روبه‌رو نصب شده‌اند تا بتوانند به بهترين شكل عمل كنند. ضمن اين‌كه از مهم‌ترين ويژگي هاي اين دستگاه اين است كه براي مثال اگر جسمي از سمت راست به نابينا نزديك شود، فقط گوشي كه در گوش سمت راست او قرار دارد هشدار مي‌دهد و نابينا را متوجه براي نزديك شدن مانع مي‌كند.

+ نوشته شده در  سه شنبه دوازدهم شهریور ۱۳۸۷ساعت   توسط قباد احمدی  | 

ساخت روبات هوشمند "يارى رسان" توسط مخترع جوان ايرانى

روبات هوشمند "يارى رسان"

روبات هوشمند HELPER يا "يارى رسان" داراى يک سيستک ليفتراگ است که اجسام تا حد 10 کيلوگرم را از زمين بر مى دارد و به مکان مورد نظر منتقل مى کند.

محمد کيومرثى اسکويى "مخترع جوان برگزيده جشنواره جوان خوارزمى و دانشجوى رشته مهندسى پزشکى دانشگاه سهند تبريز در گفت و گو با خبرنگار سرويس دانش و فناورى برنا در خصوص طرح خود گفت: اين روبات مشابه داخلى ندارد و نحوه کنترل اين روبات به صورت دستى و هوشمند است و با يکبار انجام عمليات اين کار را در حافظه خود حفظ و در مراحل بعدى به صورت خودکار آن را انجام مى دهد...


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه دوازدهم شهریور ۱۳۸۷ساعت   توسط قباد احمدی  | 

طراحی کوچک‌ترین رایانه‌ی جهان که در کف دست جا می‌شود

کوچک‌ترین رایانه‌ی جهان با نام Space Cube که اندازه‌ی آن ۲ در ۲ در ۲ اینچ است توسط یک شرکت ژاپنی ساخته شد. این رایانه که تنها در ژاپن موجود است آنگونه که نامش نشان می‌دهد برای استفاده در فضا طراحی شده است. داخل این رایانه پردازنده‌ای با قدرت ۳۰۰ مگاهرتز و ۱۶ گیگابایت حافظه‌ی فلش تعبیه شده برروی سیستم قرار دارد و برروی سیستم عامل لینوکس کار کرده و دارای کارت کامپکت فلش یک گیگابایتی است. این رایانه همچنین دارای اتصالات کاملی مانند USB، سریال، ‌اترنت،‌ VGA،‌ سوکت‌های بلندگو و هدفون و حتی سوکتی به نام پورت Space Wire است که برای اتصال سیستم به سیستم‌های اختصاصی سازمان‌های فضایی مانند ناسا مورد استفاده قرار می‌گیرد.
+ نوشته شده در  دوشنبه یازدهم شهریور ۱۳۸۷ساعت   توسط قباد احمدی  | 

شارژر قلمى تلفن همراه عرضه شد

شارژر قلمى تلفن همراه عرضه شددستگاه One Battery Mobile Charger Pen راهکار جديدى را براى آن دسته از افرادى ارايه مى‌کند که با اتمام ناگهانى شارژ تلفن خود مواجه شده و براى شارژ تلفنشان به منبع برق در اطراف خود دسترسى ندارند. اين دستگاه تنها داراى يک باترى قلمى در داخل خود بوده و بسته به گوشى تلفن همراه، شارژى به اندازه‌ى 20 ساعت حالت استندباى يا دو ساعت مکالمه فراهم مى‌کند. اين دستگاه با پنج آداپتور مختلف براى تلفن‌هاى همراه متنوع مانند نوکيا، سامسونگ و سونى اريکسون عرضه مى‌شود و البته مى‌تواند به عنوان خودکار مورد استفاده قرار بگيرد.

+ نوشته شده در  دوشنبه یازدهم شهریور ۱۳۸۷ساعت   توسط قباد احمدی  | 

اختراع دستگاه تولید پودر نانو فلزات

سعید عربعلی ، مبتکر این دستگاه، گفت: "دستگاه تولید پودر نانو فلزات" سه فلز طلا ، نقره و پلاتین را که خالص است به صورت قرص در می آورد و سپس به گاز تبدیل می کند و از بخار به دست آمده ذرات تولید شده را می گیرد.
وی افزود: نانو نقره خواص آنتی باکتریال دارد و در محیط های آبی ، تولید اکسیژن می کند و در نتیجه باکتری ها را از بین می برد و کاربرد آن نیز در شبکه تصفیه آب ، یخچال ها ، لباسشویی ها ، رنگ اتاق عمل و ضد عفونی کردن لوازم پزشکی است.نانو طلا نیز به صورت محلول های تزریقی برای مداوای بعضی از بیماری ها تجویز می شود همچنین نانو پلاتین نیز به عنوان کاتالیزور در صنایع شیمیایی کاربرد دارد.برای ساخت این دستگاه فقط یک میلیون تومان هزینه شد.
+ نوشته شده در  دوشنبه یازدهم شهریور ۱۳۸۷ساعت   توسط قباد احمدی  | 

پيشرفت در فن‌آورى نامرئى کردن اشياء

دانشمندان در آمريکا مى‌گويند که يک قدم به ساخت موادى که بتواند اشياء يا انسان‌ها را نامرئى کند، نزديک‌تر شده‌اند. محققان دانشگاه برکلى آمريکا مواد خاصى اختراع کرده‌اند که موجب تغيير جهت نور در اطراف شى‌ء مى‌شود. اين محققان از اين طريق توانسته‌اند براى نخستين بار يک جسم سه بعدى بسيار کوچک را از ديد پنهان کنند. دانشمندان دانشگاه برکلى پيشتر موفق شده بودند که اشياى بسيار باريک دو بعدى را نامرئى کنند. به گفته آن‌ها، فن‌آورى جديد مثل آبى که سطح يک سنگ را مى‌پوشاند، عمل ‌مى‌کند؛ البته ماده‌اى که اين دانشمندان براى نامرئى کردن اشيا توليد کرده‌اند در ابعاد نانو است؛ بنابراين، دستاورد تازه اين دانشمندان در حال حاضر فقط براى اجسام با ابعاد يک ميلياردم متر قابل اجرا است. دانشمندان اميدوارند که با گسترش اين فن‌آورى بتوانند در آينده به نامرئى کردن اشياى بزرگ بپردازند. هزينه تحقيقاتى که در دانشگاه برکلى انجام شده توسط دولت آمريکا تامين شده است؛ بنابراين در آينده مى‌شود از دستاوردهاى آن براى مقاصد نظامى از جمله نامرئى کردن تانک‌ها و خودروهاى ارتش هم استفاده کرد. نتيجه تحقيقات اين محققان در مجله‌هاى Nature و Science منتشر شده است.
+ نوشته شده در  یکشنبه دهم شهریور ۱۳۸۷ساعت   توسط قباد احمدی  | 

استفاده از تلفن همراه برای ناشنوایان آمریکایی امکانپذیر شد

ستفاده از تلفن همراه برای ناشنوایان گروهی از دانشمندان آمریکایی نرم افزار ویژه ای را توسعه داده اند که به ناشنوایان این امکان را می دهد که از ‏زبان اشاره برای برقراری ارتباط از طریق تلفن همراه استفاده کنند.‏محققان دانشگاه واشنگتن با ساخت نرم افزار ویژه ای این امکان را فراهم کردند که ‏ناشنوایان با استفاده از زبان اشاره از طریق تلفن همراه ارتباط برقرار کنند. ‏این نرم افزار که "‏ MobileAsl‎‏" نام دارد از این پس می تواند روشی جدید را برای تماس ناشنوایان آمریکایی ‏ارائه کند.براساس گزارش کاتاوب، در حقیقت در حال حاضر ناشنوایان آمریکایی تنها از طریق سرویس پیام کوتاه تلفن ‏همراه تماس برقرار می کند این درحالی است که از این پس می توانند به کمک این نرم افزار از طریق زبان ‏اشاره آمریکایی و به کمک یک سیستم ویدیویی تماس برقرار کنند.
+ نوشته شده در  یکشنبه دهم شهریور ۱۳۸۷ساعت   توسط قباد احمدی  | 

ساخت روبات های مورچه ای

دانشجویان انگلیسی، روبات های مورچه ای هوشمندی ساخته اند که می توانند به صورت گروهی عمل کنند.
به گزارش شبکه خبر ، این روباتها که هر یک 20 پوند قیمت دارند یکبار مصرف بوده و می توانند در یک ماموریت ویژه ،علاوه بر عملیات گروهی ، ماموریت های جداگانه را نیز انجام دهند. در ماموریت گروهی این مورچه ها اگر یکی از آنها از بین برود ، بقیه کار خود را طوری تغییر می دهند که جای خالی آن را پر کنند تا عملیات به خوبی انجام شود. یافتن مجروحان ، محل نشتی گاز و آب و دیگر عملیات امدادرسانی در حوادث ، از کاربردهای این روباتها است.
+ نوشته شده در  شنبه نهم شهریور ۱۳۸۷ساعت   توسط قباد احمدی  | 

آینه چوبی شگفت انگیز!!!!

این آینه از ۸۳۰ قطعه چوب کوچک تشکیل شده. هر کدام از این قطعه چوبها به وسیله یک موتور کوچک کنترل می شوند. یک دوربین ،سایه روشنهای شکل مورد نظر را به یک کامپیوتر منتقل می کند و در آنجا تصویر جسمی که جلو آینه است ساخته می شود.
در ادامه مطلب میتوانید دیگر تصاویر مربوط به این آینه چوبی را ببینید. 

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه نهم شهریور ۱۳۸۷ساعت   توسط قباد احمدی  | 

مانیتوری با مصرف انرژی صفر وات

مانیتوری با مصرف انرژی صفر وات
شرکت فوجیتسو-زیمنس مانیتوری را معرفی نموده که مجهز به فناوری جدیدی در زمینه صرفه‌جوئی در مصرف برق بوده و کمک بزرگی برای سازمان‌ها و شرکت‌ها در زمینه کاهش هزینۀ
‎ ‎انرژی محسوب خواهد شد.شرکت Fujitsu Siemens Computers دستگاهی که به آن «اولین مانیتور با مصرف انرژی صفر وات» گفته می‌شود را عرضه نمود.بنا بر تخمینات انجام شده، شرکت‌ها می‌توانند با استفاده از این فناوری در هر سال و بازای هر یک دستگاه مانیتور، مبلغ 6 پاوند را صرفه‌جوئی نماید.

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه نهم شهریور ۱۳۸۷ساعت   توسط قباد احمدی  | 

فهرست طرح های برگزیده اولین جشنواره بین المللی خوارزمی سال 1366 (21 سال پیش)

عنوان طرح

رتبه

مرکز تلفن 1000 شماره ای

اول تحقیقات

بررسی و تهیه ارقام تریپلوئید هیبرید چغندر قند

اول تحقیقات

تولید نیمه صنعتی آنتی بیوتیک

اول تحقیقات

پژوهش در زمینه سلاح های هوایی

اول تحقیقات

پژوهش در شیمی

اول تحقیقات

سیستم تجزیه تحلیل سیگنال الکترو کاردیو گرام

اول تحقیقات

کاربرد سوخت های گازی در وسایل نقلیه

اول تحقیقات

لباس محافظ شیمیایی و میکروبی

اول تحقیقات

بررسی روش های تولید بذر سالم سیب زمینی

اول تحقیقات

سیستم پارتی لاین

اول تحقیقات

استفاده از زنبورهای تریکو گراما در مبارزه با بیولوژیک

اول تحقیقات

مبارزه بیولوژیک با حلزون های آبزی ناقل بیماری انسان و دام

اول تحقیقات

دستگاه رمز کننده تلفن و بی سیم

سوم تحقیقات

جستجوی پیروژنها در فرآورده های تزریقی

سوم تحقیقات

بررسی کیفیت اشباع پذیری چوب های ایران

سوم تحقیقات

پرس کار بری کفش

اول ابتکار

ساخت کشتی ولنج

اول ابتکار

طراحی و ساخت خرمن کوب

اول ابتکار

دستگاه سنگ سخت اتوماتیک

اول ابتکار

ساخت دستگاه اسپارک

دوم ابتکار

طراحی و ساخت کود پاش سانتریفوژی

دوم ابتکار

دستگاه انتقال غلات و دانه های روغنی

دوم ابتکار

توزیع کننده  کامپیوتری خط تلفن

دوم ابتکار

تهیه پودر ملاس نیشکر

دوم ابتکار

دستگاه اندازه گیری سطح چرم

سوم ابتکار

صفحه تراش رومیزی با کورس 18 سانتیمتر

سوم ابتکار

صندلی چرخ دار برقی تمام اتوماتیک

سوم ابتکار

بیل مکانیکی

سوم ابتکار

انواع سمپاش و وسایل دفع آفات

سوم ابتکار

ساخت دارو های ضد ویروسی

اول  اختراع

سنتز دی اکلیل دی تیو فسفات روی

اول  اختراع

دستگاه جدا کننده دانه از کاه

دوم  اختراع

ماده جلب کننده حشرات نر پروانه کرم خراط

دوم  اختراع

استفاده از ماگنت در دستگاه های متحرک ارتدنسی

سوم  اختراع

ساخت مولاژ های اندام فوقانی و تحتانی

جوان ترین مخترع

+ نوشته شده در  شنبه نهم شهریور ۱۳۸۷ساعت   توسط قباد احمدی  | 

سه هزار موضوع پژوهشی مورد نیاز دستگاههای دولتی اعلام شد

سه هزار موضوع پژوهشی مورد نیاز دستگاههای دولتی از سوی این دستگاهها به معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اعلام شد.در پی ابلاغ دستورالعمل مربوط اختصاص یک درصد عملیاتی شرکتها، بانکها و موسسات انتفاعی دولتی به پژوهش توسط معاونت علمی و فناوری، تاکنون نزدیک به سه هزار موضوع پژوهشی از سوی دستگاههای اجرایی دریافت کننده این ابلاغیه تعیین و اعلام شده است تا از محل یک درصد درآمد عملیاتی اجرا شوند...

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه هشتم شهریور ۱۳۸۷ساعت   توسط قباد احمدی  | 

باريک‌ترين هدست بلوتوثى جهان‌

باريک‌ترين هدست بلوتوثى جهان‌ هدست بلوتوثى بلوترک متال (Bluetrek Metal) طبق ادعاى شرکت سازنده‌اش با داشتن تنها چهار ميليمتر ضخامت، باريک‌ترين هدست بلوتوثى جهان است.اين هدست با قيمت 88 دلار تا اواخر ماه جارى در آسيا موجود خواهد بود.اين هدست که در رنگ‌هاى سياه يا سفيد عرضه خواهد شد از طريق USB قابل شارژ شدن است و کاربران آن مى‌توانند با وصل آن به آداپتور USB و اتصال آن به يک رايانه به شارژ آن بپردازند.محصول شرکت مودلبز (ModeLabs) با داشتن 5/5 گرم وزن، سبک بوده و باترى داخلى آن مى‌تواند به‌مدت پنج ساعت کار کند.
+ نوشته شده در  جمعه هشتم شهریور ۱۳۸۷ساعت   توسط قباد احمدی  | 

جاده‌هاى استان اصفهان با الياف آسفالت مى‌شود

جاده‌هاى استان اصفهان عضو تيم پژوهشى شهرک علمى تحقيقاتى اصفهان گفت: براى نخستين بار در کشور، نخستين آسفالت اليافى توسط پژوهشگران اصفهانى ساخته شد و جاده‌هاى اين استان با الياف آسفالت مى‌شود. ايدۀ ساخت آسفالت اليافى از دو سال گذشته در گروه پژوهشى فناورى نوين مهندسى عمران در شهرک علمى تحقيقاتى اصفهان مطرح شد و پس از يکسال و نيم کار پژوهشى، آسفالت اليافى در کشور ساخته شد.

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه هفتم شهریور ۱۳۸۷ساعت   توسط قباد احمدی  | 

با ساخت لباس رباتيک جديد، روياى دوباره راه رفتن براى افراد فلج به حقيقت پيوست

اين وسيله که اميد تازه‌اى براى معلولان است «رى واک» به معنى «دوباره راه رفتن» نام گرفته است. اين وسيله يک ساختار اسکلت بندى الکترونيکى است که به کمک آن افرادى که از ناحيه کمر به پايين فلج هستند، مى‌توانند بايستند، راه بروند و از پله‌ها نيز بالا بروند.
طراح اين لباس رباتيک و موسس مرکز فن‌آورى‌هاى پزشکى که طرح خود را به دانشگاه نيويورک ارائه کرده است، خود طى حادثه‌اى در سال 1997 فلج شده است، اما از آنجا که دست‌هاى وى نيز به درستى کار نمى‌کنند، قادر به استفاده از اختراعش نمى‌باشد.
اين سيستم که نيازمند استفاده از عصا براى حفظ تعادل کاربر است، شامل نگهدارنده‌هاى موتوردار پاها، حسگرهاى بدن و يک کوله پشتى حاوى يک جعبه کنترل رايانه‌اى و باترى‌هاى قابل شارژ است. اين وسيله در سال 2010 وارد بازار تجارى خواهد شد.
+ نوشته شده در  پنجشنبه هفتم شهریور ۱۳۸۷ساعت   توسط قباد احمدی  | 

ایستگاه های اتوبوس خورشیدی

مقامات بلندپایه میامی به دنبال انعقاد قرارداد جدید با یک شرکت فناوری، 600 ایستگاه اتوبوس را در سراسر این منطقه به پنل های خورشیدی مجهز کردند
از آنجایی که حمایت از محیط زیست و استفاده از انرژی های تجدیدشدنی امروزه به هدف اصلی شرکت های فناوری تبدیل شده است، دولت میامی سعی کرده است با اقدامی گسترده این اصل را به مردم نشان دهد.مقامات بلندپایه میامی به دنبال انعقاد قرارداد جدید با یک شرکت فناوری، حدود 600 ایستگاه اتوبوس را در سراسر این منطقه به پنل های خورشیدی مجهز کردند تا بتوان از این انرژی بهتر و بیشتر استفاده کرد.

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه هفتم شهریور ۱۳۸۷ساعت   توسط قباد احمدی  | 

کپسول رباتيک با قابليت انجام ماموريت‌هاى پزشکى در بدن ابداع شد

کپسول رباتيکگروهى از پژوهشگران دانشگاه کارنگى ملون موفق به ابداع نمونه اوليه يک کپسول رباتيک شده‌اند که بدون آسيب رساندن به بافت به روده‌ مى‌چسبد.اين کپسول رباتيک به حدى چسبنده است که داخل روده، محکم قرار مى‌گيرد و به قدر کافى نرم است که آسيبى به بافت روده نمى‌رساند.پژوهشگران مى‌گويند که اين ربات چسبنده که مى‌توان آن را مانند يک قرص معمولى بلعيد، در بدن حرکت مى‌کند تا به روده برسد...

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه هفتم شهریور ۱۳۸۷ساعت   توسط قباد احمدی  | 

نظر یک کاربر: نمیدانم چرا...؟

مسئول محترم وبلاگ مخترعین کرمانشاه

امروز پس از مشاهده تصاویر تلویزیونی مربوط به نشست نخبگان سراسر کشور با هیئت دولت دوست داشتم درد دل کنم که چند سطر زیر را به همین بهانه به خدمتتان عرض نمودم:

نمیدانم چرا با وجود آنکه هزار نفر تقسیم بر سی استان یعنی حدوداً سهم هر استان از این جلسه سی نفر. اما از کرمانشاه ؟

نمیدانم چرا نخبگان کرمانشاهی در این نشست ظاهراً مهم شرکت نداده شدند؟ نمیدانم چرا مسئولین استان نسبت به هماهنگی های لازم جهت حضور نخبگان کرمانشاهی در این جلسه و دیگر جلسات هیچ اقدامی نمیکنند؟...


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه ششم شهریور ۱۳۸۷ساعت   توسط قباد احمدی  | 

تیتر اخبار مربوط به نشست مشترک هیئت دولت با نخبگان

نخبگان و هیئت دولتجلسه هیئت دولت در حضور بیش از یک هزار تن از شرکت کنندگان در دومین همایش ملی نخبگان جوان، امروز در سالن اجلاس سران در تهران برگزار شد. در این جلسه که امروز صبح به شکل زنده از شبکه سوم سیما نیز پخش گردید نخبگان دیدگاهها و پیشنهادهای خود را مستقیما با دولت در میان گذاشتند و سه مصوبه مهم در خصوص حمایت از نوآوران  مخترعان و نخبگان از تصویب دولت گذشت.مصوبات اين جلسه شامل آيين‌نامه تسهيل دسترسي نوآوران به امكانات و خدمات علمي و فني، لايحه حمايت از تجاري سازي نوآوري‌ها و اختراعات و شركت‌هاي دانش بنيان و آيين‌نامه ارائه تسهيلات مسكن به نخبگان بود. سپس رئیس جمهور طی سخنان مبسوطی مباحث مورد نظر را با جامعه نخبگان در میان گذاشت.

عناوین مهمترین اخبار مربوط به نشست هیئت دولت با نخبگان در ادامه همین مطلب درج گردیده است


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه ششم شهریور ۱۳۸۷ساعت   توسط قباد احمدی  | 

وزير علوم:در سه سال گذشته بيش از 14 هزار اختراع در کشور ثبت شد

اختراع وزیر علوم مخترعوزير علوم ،تحقيقات و فناوري گفت: تعداد اختراعات ثبت شده در کشور تا شهريور سال 84 بيش از 11 هزار مورد بود اما در سه سال گذشته بيش از 14 هزار اختراع در کشور ثبت شده است.
به گزارش خبرنگار واحد مرکزي خبر ، محمد مهدي زاهدي امروز در چهارمين همايش بين المللي مخابرات در تهران IST 2008 افزود: ايرانيان در ثبت استنادات علمي ISI (نمايه مجلات معتبر علمي بين المللي ) تا سال 83 حدود 3800 سند علمي را به ثبت رسانده بودند که اين تعداد تا سال گذشته به 9000 مورد رسيده و در هشت ماه اول سال جاري ميلادي نيز از مرز 9200 سند گذشته است که پيش بيني مي شود تا پايان اين سال به مرز 13 هزار سند برسد...


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه ششم شهریور ۱۳۸۷ساعت   توسط قباد احمدی  | 

روزى که در چاههاى نفت را پلمپ کنيم روز خوبى براى ملت ايران است

رهبر در دیدار با 1000 نخبه
رهبر معظم انقلاب اسلامى با تأکيد بر اينکه کشور بايد به مرحله‌اى برسد که علم و ثروت هم افزايى پى در پى داشته باشند، افزودند: آن روزى که ما بتوانيم درآمد کشور را از راه دانش بدست آوريم و در چاههاى نفت را پلمپ کنيم، آنروز روز خوبى براى ملت ايران خواهد بود.
حضرت آيت الله خامنه‌اى رهبر معظم انقلاب اسلامى امروز سه‌شنبه در ديدار بيش از يکهزار نفر از نخبگان جوان دانشگاهى علم را يک ارزش و وسيله‌اى براى رسيدن به اقتدار و ثروت ملى دانستند و تأکيد کردند: امروز بايد يکى از گفتمان‌هاى پايه‌اى کشور، گفتمان پيشرفت علم و فناورى باشد. ..

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه پنجم شهریور ۱۳۸۷ساعت   توسط قباد احمدی  | 

صادق واعظ زاده: جزئيات طرح حمايت از مخترعان به زودي اعلام مي‌شود

صادق واعظ زاده در جمع خبرنگاران با تأكيد بر حضور جوانان در زمينه‌هاي علمي، ‌گفت : اقدامات جديدي كه براي حمايت از نوآوران طي روزهاي آينده عملياتي خواهد شد حمايت از نخبگان كشور است.
وي گفت: سازوكاري فراهم شده كه مخترعاني كه اختراع خود را به ثبت رسانيده‌اند و اختراع آنها داراي مبناي علمي و نوآوري است مورد شناسائي قرار بگيرند تا پس از آن براي تكميل و تجاري سازي اختراعشان حمايت شوند. به گفته معاون علمي رئيس جمهور جزئيات اين طرح به زودي اعلام مي‌شود.
رئيس بنياد ملي نخبگان كشور در پاسخ به اين سوال كه براي آن عده از جواناني كه در مسابقات شركت مي‌كنند اما موفق به كسب مدارج عالي نمي‌شوند چه كاري بايد انجام داد تا دچار دلسردي نشوند؟ گفت...


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه پنجم شهریور ۱۳۸۷ساعت   توسط قباد احمدی  | 

سه هزار نخبه تحت پوشش بنياد نخبگان هستند

دكتر صادق واعظ زاده در نشستي با حضور نخبگان برتر خراسان رضوي در محل استانداري خراسان رضوي، اظهار داشت: مخترعان بايد براساس مباني علمي، نوآوري و قابليت كاربرد اختراعات خود را ارائه كنند. وي با ابراز اميدواري از اختراعات زياد نخبگان جوان، تصريح كرد: اختراعات فراوان در زمينه هاي مختلف از لحاظ علمي بسيار قابل توجه است ولي نخبگان بايد به قابل استفاده بودن و نوآوري طرح بيشتر اهميت بدهند. ريس بنياد ملي نخبگان در خصوص حمايت بيشتر از مخترعان ابراز داشت: موسسات پژوهشي و تحقيقاتي از جمله جهاد دانشگاهي و موسسات علم و فن‌آوري بايد همكاري لازم را با نخبگان و پژوهشگران داشته باشند. وي افزود: رابطه بنياد نخبگان با داخل و خارج بسيار خوب است و چهره هاي برتري را از اين طريق شناسايي و حمايت كرده‌ايم. وي همچنين از تصويب آئين‌نامه‌هاي جديدي براي پاسخگويي به مطالبات اين نخبگان خبر داد. گفتني است، در اين جلسه برگزيدگان المپيادها و جشنواره خوارزمي مشكلات و پيشنهاداتشان را با معاون علمي رييس جمهور در ميان گذاشتند.

+ نوشته شده در  سه شنبه پنجم شهریور ۱۳۸۷ساعت   توسط قباد احمدی  | 

برگزاری اولین مسابقات ملی روباتیک خوارزمی

برگزاری اولین مسابقات ملی روباتیک خوارزمیبا توجه به اهميت روزافزون علم روباتيك و فناوري‌هاي مرتبط، و ضرورت انسجام، اعتباربخشي و ساماندهي برگزاري مسابقات در سطح ملي، در سال جاري و در قالب دهمين جشنواره جوان خوارزمي، مسابقات ملي روباتيك خوارزمي توسط سازمان پژوهش‌هاي علمي و صنعتي ايران برگزار مي‌گردد.

مسابقات در نظر گرفته شده عبارتند از : روبات های امدادگر واقعی. شبیه سازی امداد. روبات های فوتبالیست اندازه کوچک.روبات های فوتبالیست اندازه متوسط. شبیه سازی فوتبال دوبعدی و سه بعدی. روبات های جستجوگر. ریزروبات ها. روباتهای انسان نما.

متقاضیان برای کسب اطلاعات بیشتر ونحوه شرکت در مسابقات میتوانند به نشانی دبیرخانه جشنواره جوان خوارزمی - سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ایران ووبگاه جشنواره جوان خوارزمی به نشانی www.khwarizmi.irost.org مراجعه نمایند. مهلت ثبت نام و ارسال مدارک و گزارش فنی توسط متقاضیان تا تاریخ 20/6/1387 می باشد.

+ نوشته شده در  سه شنبه پنجم شهریور ۱۳۸۷ساعت   توسط قباد احمدی  | 

پارك هاي علم و فناوري ايران و دنيا

مخترعین گرامی می توانند جهت برقراری ارتباط با سایت پارکهای علم و فناوری ایران و جهان به آدرس اینترنتی http://www.mrazavi.com/technology park adress.html مراجعه نموده و به اطلاعات لازم در این زمینه دست یابند. در ضمن در لینک های همین سایت میتوانید با مراجعه به پارك هاي علم و فناوري ايران و دنيا به مطالب مذکور دست یابید.به عنوان نمونه...

http://www.the london scienceparkatinnova.com

پارک علمی لندن

http://www.tp_li.si

پارک علمی لوبلیانا

http://www.silverdal.se

پارک علمی محیط زیست سیلوردال

http://www.modeon.se

پارک علمی مدئون

http://www.ua.es/es/empresa/parque

پارک علمی مدیترانه/دانشگاه آلیکانته

http://www.mspl.co.uk

پارک علمی منچستر


+ نوشته شده در  دوشنبه چهارم شهریور ۱۳۸۷ساعت   توسط قباد احمدی  | 

38 پپيشنهاد از سوي اين معاونت به دبيرخانه طرح 60-40 ارائه شد

حسيني(معاون پژوهشي جهاد دانشگاهي كرمانشاه) گفت :در مجموع 38 پيشنهاد به دبير خانه ارائه شده كه براي عملياتي كردن آنها رقمي معادل 73/14083 ميليون ريال پيش بيني شده است .
به گزارش موج ؛سيد غلامرضاحسيني با اشاره به اينكه جذب حمايتهاي مالي در راستاي اجراي طرح هاي پژوهشي از دبير خانه 60- 40گفت: اني جذب فقط توسط موسسه پزوهشي و با مشاركت يك سازمان اجرائي امكان پذير مي باشد.
حسيني در رابطه با بند (د) ماده 45 قانون چهارم تو سعه ويا طرح 60-40 گفت: همانطور كه مستحضر هستيد جذب حمايتهاي مالي در راستاي اجراي طرح هاي پژوهشي از دبيرخانه 60-40 ، فقط توسط موسسه پزوهشي و با مشاركت يك سازمان اجرائي امكان پذير مي باشد...

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه چهارم شهریور ۱۳۸۷ساعت   توسط قباد احمدی  | 

انتقال برق بدون سيم از سطح ماه

یکی از ايده هاي جديد توليد انرژي، انتقال انرژي خورشيدی از سطح ماه بصورت بي سيم است. اصول اوليه اين طرح توسط دکتر ديويد کريسول (Dr. David Criswell) محقق دانشگاه هوستون تگزاس و مديرمؤسسه Space Systems Operations ارائه شده است. بر اساس اين طرح، ابتدا مجموعه اي بسيار وسيع از سلولهای خورشيدی بر سطح ماه (که هميشه به طرف زمين است) قرار داده ميشوند تا نور خورشيد را به انرژي الکتريکي تبديل کنند. سپس انرژي الکتريکي حاصله به يک فرستنده مايکروويو ارسال ميشود تا به امواج راديويي در فرکانس 2.5 گيگاهرتز تبديل شده و از آنجا بوسيله آنتنهای با پهنای بيم (beam) بسیار باريک بطرف زمين ارسال گردد. در سطح زمين اين امواج الکترومغناطيسي پر قدرت بوسيله آرايه های بسيار بزرگ (very large array) از آنتنهاي مايکروويو دريافت شده و دوباره به انرژی الکتريکی تبدِل ميشوند. همچنين بخشي از اين امواج توسط ماهواره هاي مخصوصي که در اطراف کره زمين قرار خواهند گرفت به نقاط ديگر کره زمين که در ديد مستقيم ماه نمي باشند منعکس ميشوند...

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه چهارم شهریور ۱۳۸۷ساعت   توسط قباد احمدی  | 

اعطای دیپلم افتخار از سوی سازمان ملل به دو کودک کرمانشاهی

آبادگران جوان:به گزارش روابط عمومي كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان ، دو كودك و نوجوان كرمانشاهي ديپلم افتخار دهمين نمايشگاه بين‌المللي نقاشي سازمان ملل متحد را از آن خود ساختند. در اين مسابقه كه با عنوان «شريك صلح» توسط سازمان ملل متحد برگزار شد از ميان 250 اثر منتخب «مهرو صفايي‌پور» 10 ساله و «حامد بهرامي» 14 ساله اعضاي كتابخانه شماره 1 كانون كرمانشاه موفق به كسب اين ديپلم‌هاي افتخار شدند.
+ نوشته شده در  دوشنبه چهارم شهریور ۱۳۸۷ساعت   توسط قباد احمدی  | 

انتخاب استان کرمانشاه به عنوان قطب کشاورزی کشور

طی ملاقاتی که استاندار کرمانشاه مهندس غفوری ، با وزیر جهاد کشاورزی بعمل آورد با توجه به شرایط مناسب توسعه بخش کشاورزی به لحاظ پتانسیلهای منطقه و به درخواست استاندار کرمانشاه و موافقت وزیر جهاد کشاورزی مقرر گردید استان کرمانشاه بعنوان قطب کشاورزی کشور لحاظ گردد که در این راستا طی یک برنامه 10 ساله تولیدات بخش کشاورزی استان از 4 میلیون تن فعلی به 12 میلیون تن افزایش می یابد و درآمد فعلی بخش کشاورزی از 900 میلیاردتومان به 3800 میلیارد تومان ارتقاء می یابد .
لازم به ذکر است موارد فوق (که امروز جمعه ۱/۶/۱۳۸۷ به تصویب نهایی رسید) به کلیه قسمتهای وزارت جهاد کشاورزی جهت رعایت موضوع از سوی وزیر محترم ابلاغ گردیده است .

در همین راستا انجمن مخترعین و مبتکرین استان کرمانشاه اعلام میدارد که در استان کرمانشاه تا به حال بیش از بیست مخترع جوان شناسایی شده اند که اختراعات گوناگون وپیشرفته ای را در زمینه های مختلف ادوات و ماشین آلات کشاورزی، سموم و آفت کشهای نوین و دیگر ملزومات گسترش و توسعه این بخش را به ثبت رسانده و آماده تولید و بهره وری دارند. لذا این انجمن آمادگی خود را برای ارائه کلیه امکانات - اختراعات و استعدادهای مورد نیاز برای توسعه کشاورزی در  استان اعلام داشته متعاقباٌ از استاندار محترم کرمانشاه تقاضا دارد با ایجاد یک ارتباط و امکان دو سویه زمینه و فرصتهای لازم برای بسط و گسترش هر چه بیشتر ظرفیتهای کشاورزی در استان زر خیز کرمانشاه را فراهم آورد.

+ نوشته شده در  جمعه یکم شهریور ۱۳۸۷ساعت   توسط قباد احمدی  | 

مخترع پودر انگشت‌نگاري فوت كرد

مخترعمرضيه زارعي، مخترع 18 ساله اهل شهرستان مرودشت شيراز كه پودر تشخيص هويت اختراعی خویش را ۳ ماه پیش در اداره آگاهي را ثبت كرده بود صبح امروز به روایتی بر اثر متورم شدن گردن و خفگي ناشي از آن و به روایتی دیگر بر اثر ایست قلبی در گذشت. تحقيقات براي تشخيص دقيق علت فوت اين جوان مخترع هم اکنون آغاز شده است.
مرضيه زارعي، پودر انگشت‌نگاري را كه در اداره آگاهي مورد استفاده قرار مي‌گيرد طبق گواهي‌نامه ثبت اختراع به شماره دفتر ثبت اختراع 45747 به ثبت رسانده بود.
وي علي‌رغم اينكه اختراع خود را به ثبت رسانده بود، متاسفانه نتوانست از مزاياي آن بهره‌مند شود.

مخترعین کرمانشاه به نوبه خود این مصیبت وارده را به خانواده معظم و داغدار زارعی تسلیت عرض نموده و خود را در غم از دست دادن این عزیز با ایشان شریک میدانند.

+ نوشته شده در  جمعه یکم شهریور ۱۳۸۷ساعت   توسط قباد احمدی  | 

روبات امدادگر ایران سبک ترین و سریع ترین پله نورد دنیا است

احسان میهن خواه، کاپیتان تیم روبوکاپ دانشگاه صنعتی خواجه نصیر گفت: این ربات یک نمونه از روبات های پایه متحرکی است که می تواند با شناسایی محیط تخریب شده از موانع عبور کرده و با جستجوی علائم حیاتی فرد مصدوم چون؛ حرارت بدن، حرکت اندام تنفسی فرد مصدوم و گاز co2، صدا و شناسایی فرم انسانی از قبیل دست، پا و سایر اندام اقدام به جستجو کند.
وی همچنین افزود: از دیگر ویژگی این روبات امدادگر این است که...


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه یکم شهریور ۱۳۸۷ساعت   توسط قباد احمدی  |